- Ez az esemény elmúlt.
Autonóm járművek irányítása: drónok, autók
2022. április 7. 18:30 - 20:00
A Bencés estek vendége Prof. Dr. Bokor József, MTA r. tagja, aki az autonóm járművek, drónok és autók irányításáról tart előadást.
Hova vezetnek az önvezető autók és drónok? Hogyan érzékelik az őket körülvevő világot? Miként lehetnek képesek kezelni a mindennapi helyzeteket? Többek közt ezekre a kérdésekre is keressük a válaszokat az előadás során.
Életrajz:
Bokor József Tiszadobon született 1948. július 22-én. Villamosmérnök, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja, 2020-ig az MTA matematikai és természettudományi alelnöke.
Az MTA majd ELKH SZTAKI tudományos igazgatója, az Eötvös Lóránt Kutatási Hálózat természettudományi alelnöke.
Nős, felesége Dr. Papp Ildikó orvos, gyermekeik Laura, Lili, Ákos.
Iskolák: a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán végzett automatizálás szakon.
Életpálya: Csepel Művek Irányítás- és Számítástechnikai Intézet Operációkutatási Osztály vezetője, 1987-től az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Rendszer- és Irányításelméleti Kutatólaboratórium vezetője, 1995-től az intézet tudományos igazgató-helyettese, 2008-tól tudományos igazgatója.
Vendégkutatója volt az Imperial College-nak, (London, England), az MIT-nek (Cambridge, Massachusetts), a Delft University – nek, kutatóprofesszora a University of Minnesota – nak.
Nemzetközi tudományos szervezetek: European Control Assoviation Council Member,
IFAC Technical Board Vice Chairman, IFAC Fellow, IEEE Council Member, Fellow, Life Fellow.
Oktatói munka: 1982 óta oktat a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1992-től egyetemi tanár a Közlekedésautomatikai Tanszéken, 2018-ig a tanszék és a doktori iskola vezetője. A Szent István Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Szechenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpont vezetője.
Tudományos tevékenység: 1977– egyetemi doktor, 1983– a műszaki tudományok kandidátusa, 1990– MTA doktor. 1998-tól a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 2001-től rendes tagja, 2014-től az MTA elnökségének tagja, 2017-2020-ig az MTA alelnöke.
Kutatás: kutatási területei a lineáris és nemlineáris dinamikus rendszerek és irányitásuk elmélete, automatizálása. Több hazai és nemzetközi koperációban végrehajtott jármű és repülésirányitási kutatás vezetője. Nevéhez illetve kutatócsoportjához fűződik a paksi atomerőmű részére kifejlesztett valós idejű jelfeldolgozó rendszer valamint a primerköri nyomásszabályozást megvalósító számítógépes irányítási rendszer kidolgozása és kiépítése.
Publikációk: több mint tíz tudományos és szakkönyv, ötszáz tudományos dolgozat szerzője és társszerzője több ezer hivatkozással.
Több IFAC Kongresszus és IEEE nemzetközi konferencia plenáris előadója. Munkáit magyar és angol nyelven adja közre.
Díjak, elismerések: Akadémiai Díj (1987, megosztva), Gábor Dénes-díj (1994), Benedikt-díj (1999), Héliosz Díj (2003), Széchenyi-díj (2007), a Temesvári Műszaki Egyetem díszdoktora (2007), Bánki Donát jubileumi díj (2009), Simonyi Károly-díj (2010), az Óbudai Egyetem díszdoktora (2012), Magyar Érdemrend középkeresztje (2013), Szentgyörgyi Albert Dij (2018).