Tudnivalók a gyermekek megkeresztelésével kapcsolatban
Mit kell tennie annak, aki gyermeke keresztelését kéri?
A gyermek katolikus neveléséért elsődlegesen a szülők a felelősek. A keresztszülő segítséget nyújt ehhez mind a gyermeknek, mind pedig a szülőknek. Ebből következően a szülőknek vagy legalább az egyik szülőnek kell kérnie a gyermek keresztelését, azaz a Katolikus Egyházba való felvételét. Nagyszülői, vagy más rokoni kérésre ez ma csak igen extrém esetekben és a feltételek plébános általi részletes kivizsgálása után lehetséges.
Gyermekeket 2 éves korig keresztelünk, felnőttek keresztelése külön keresztelési felkészítés után!
Információkérés, időpontegyeztetés a templom@bencesgyor.hu elektronikus postacímen keresztül lehetséges.
Szükséges adatok, iratok:
A keresztszülői tisztség
Keresztszülő kizárólag római illetve görög katolikus vallásúnak keresztelt, egyedülálló esetében bérmált, házas esetében szentségi házasságban élő, egyházfenntartó személy lehet. Más keresztény vallású (evangélikus, református, stb.) csak keresztelési tanúként anyakönyvezhető.
Egyéb információt a kapcsolati űrlap kitöltésével kérhetnek!
Tudnivalók a templomi házasságkötéssel kapcsolatban
Jelentkezés a templomigazgatónál
A jegyesek első alkalommal (a polgári házasságkötés időpontjának bejelentése, véglegesítése előtt!) személyesen jelentkezzenek az irodában a kért esküvői időpont, nászmise kérése, a jegyesoktatás és az eskető atya személyének megbeszélésére.
Esküvő előjegyzéséhez szükséges adatok, iratok:
A szertartás tervezett időtartama miatt tisztázandó, hogy az esküvő szentmise keretében történik-e (nászmise) vagy nem. A stóladíj rendezésére is a templomigazgatónál kerül sor, mely 20.000,- Ft (nászmisés esküvő esetén +2.000Ft). A virágdíszítésről, a zenei szolgálatról is ő ad tájékoztatást.
Az anyakönyvezéshez beszerzendő iratok:
A szükséges iratok a jegyesek vallása szerint eltérőek.
Szerezzék be keresztleveleik másolatait a keresztelési plébániákon, melyek ne legyenek 3 hónapnál régebbi keltezésűek az esküvő tervezett időpontjához képest. Ezt követően kérjék ki a menyasszony lakóhelye szerint illetékes plébánián a házasságkötési engedélyt (elbocsátó). Ha valamelyikük a győri belváros területén lakik, természetesen nincs szükség ilyen engedélyre. Ha nem nálunk történik a jegyesoktatás, a jegyespár a felkészítő paptól hozzon erre vonatkozó igazolást.
a görög katolikus püspökség rendelete szerint a jegyesnek a püspökségtől kell engedélyt kérnie a házasságkötéshez. A katolikus jegyes iratbeszerzése változatlan. (keresztlevél-másolat, házasságkötési engedély, a jegyoktatás igazolása)
a nem római katolikus jegyes, vallása szerint, igazolást szerezzen be a keresztelés tényéről. A katolikus jegyessel a lakhely szerint illetékes plébánosa jegyzőkönyvet vesz fel. A katolikus jegyes iratbeszerzése változatlan. (keresztlevél-másolat, házasságkötési engedély, a jegyoktatás igazolása)
a katolikus jegyessel a lakhely szerint illetékes plébánosa jegyzőkönyvet vesz fel, és azt mellékelve az Egyházi Hatóságtól engedélyt kér a házasságkötéshez. Már a jelentkezéskor kell tisztázni e kérdést, mert az engedély beszerzésének időszükségletét – kb. 1 hónap – figyelembe kell venni az esküvő időpontjának kitűzésénél. A katolikus jegyes iratbeszerzése változatlan. (keresztlevél-másolat, házasságkötési engedély, a jegyoktatás igazolása)
Információkérés, időpontegyeztetés a templom@bencesgyor.hu elektronikus postacímen keresztül lehetséges.
Információkérés, időpontegyeztetés a templom@bencesgyor.hu elektronikus postacímen keresztül lehetséges.